Pohľad kapitána - ako vznikal tím ikaria.sk na štafetu Od Tatier k Dunaju 2014

Všetko sa to začalo 7. januára, keď môj geocacherský priateľ Thailon napísal post na Facebooku:
Peter a Igor, stretneme sa?”  - v Jasnej na pretekoch Od Tatier k Dunaju. Thailon je členom tímu Over the TOP. 
O preteku som už počul skôr od Martina a Petra, ktorí sa zúčastnili prvého ročníka a boli nadšení. Povedali, že idú znova a pravdepodobne s tou istou partiou - tímy Dobre vychladená dvanástka a Slovenská sporiteľňa running.
Niečo som odpovedal a prvý zareagoval Filip:
Igi, keby si zháňal člena, tak sa hlásim” - počítal som s ním do poslednej chvíle, no nakoniec sa nezúčastní.
Marta dala tip:
Ondrej chce behať, urobte cacherský tím” - dobrý tip, geocacherov je veľa. Ozývali sa ďalší. Charlie napísal:
Celkom sa mi to páči, beriete ma?” - dobrá ponuka.

Prešli len dva dni a 9.1. sme sa stretli s Erikom na káve v Cuba Libre a padlo rozhodnutie, že zaregistrujeme vlastný tím. Veď 12 ľudí nejak nájdem. O 23:31 v noci registrujem tím s pracovným názvom ikaria.sk aby sme trochu podporili náš mladý internetový obchod, zároveň možno firma podporí nás.
Od začiatku počítam s Erikom, mojim spolubežcom. Oslovujem geocacherov. Filip a Ondro potvrdzujú účasť. Charlimu odpovedám a chce:
zabehnúť si s partiou”.
Matúš sa hlási len za náhradníka, no nakoniec aj to musí zrušiť. Hľadáme v rodine aj vo firme. Počítam s chlapcami Tomim a Maťom. Jožo prejavuje záujem, aj keď nebehá, no je to výzva. Kajsi s Tinom sa tiež zaujímajú. Pomaly sa to rysuje. Oslovujem ďalšieho bežeckého kamaráta Marka a dostávam odpoveď:
Ďakujem za pozvanie. Rád budem súčasťou tímu. Môžeš so mnou počítať.
Tino môže štartovať, len ak nám to dovolí usporiadateľ. Píšeme, komunikujeme a je to na dobrej ceste. Vymeníme si pár mailov Kajsi podpíše nejaké vyhlásenia a je to spečatené. Medzitým prešlo dosť času a uzatvárame rím. Filip vypadáva a je nás desať. Posielam pár ďalších SMSiek. Oslovujem synovca Ďura a odpisuje mi z Rhodosu, že veľmi rád pôjde:
...počítaj so mnou…
Oslovujem ďalšieho bežeckého kamaráta Petra, ktorý mi odpisuje a pridáva sa ako posledný. Ešte sa cez Ondra ozýva ďalší geocacher, no ponúkam už len trinástu náhradnícku pozíciu. Čas beží a uzávierka 31.7.2014 je tu. Názov tímu nemeníme, veď polovica z nás priamo súvisí s našou firmou.
 
Je nás dvanásť:
Tomi, Ondro, Igi, Erik, Kajsi, Tino, Ďuri, Peter, Jožo, Maťo, Charlie a Marko.
Nevieme presne, do čoho ideme. Ale tušíme dobrodružstvo, výzvu a pôjdeme do toho s nasadením. Šesť mladíkov (15-28) a šesť veteránov (41-56). Tak Vám ich trochu predstavím z môjho pohľadu.
 
TOMI
Druhý najmladší člen tímu. Asi najľahší. Beží ako žriebätko alebo malý jelenček. Na spoločnom tréningu poskakuje, lebo musí čakať ostatných. Na jeho prvom polmaratóne v Banskej Bystrici som ho musel krotiť a vypustiť až do finišu, no v Košiciach na druhom si už išiel po svojom a skončil s osobákom 1:51:38. To mu dáva predpoklad zabehnúť nahlásené tempo 50 minút. Verím, že nám dobre rozbehne prvý úsek dole kopcom, tak si nechá sily aj na večer. Na nočnom úseku musí nájsť most cez Hron po tme a potom ráno za Komjaticami pobeží najdlhšiu vyše 8 kilometrovú rovinku - “bež, Forrest, bež”.
 
ONDRO
Najstarši z mladíkov. Je pre mňa v tíme čosi ako “pani Kolombová”. Ešte ho nik nevidel. Máme spoločných kamarátov, no asi sa nestretol osobne s nikým z tímu. Uvidíme sa prvý krát až na mieste pred štartom. Má niečo nabehané, beh je pre neho výzva. Zabehol Štefánik Trail aj nejaké štafety, dokonca aj Sparťana. Tak snáď jeho identita neostane virtuálna a nahlásených 53 minút bude v pohode. Už prvý úsek po Liptove bude výzva v krásnej prírode. Ďalšie úseky sa ešte trochu predĺžia a spolu 31,9km je najviac z celého tímu. Akurát na zaslúženú medailu v cieli, ktorou chce neskôr motivovať svojich potomkov k pohybu.
 
IGI
Kapitán, prvý veterán na trati :) Behávam piaty rok okolo 1000 km ročne. Absolvoval som 10 polmaratónov a 2 maratóny, tak snáď nesklamem, aj keď nepatrím medzi najrýchlejších. Nahlásil som si 52 minút. Momentálne sa cítim fajn a už sa teším. Verím, že dokážem ísť aj rýchlejšie, no v kopcoch to nemusí byť až taká brnkačka. Prvý úsek patrí k najdlhším s 11,3 km s takmer 300 metrami nastúpanými, tak pôjdem s rozvahou. V noci si vybehnem do tmy zo Žiaru nad Hronom a v nedeľu doobedu snáď nezablúdim v Šali a nájdem pešiu zónu.
 
ERIK
Najmladší medzi veteránmi. Pritiahol ma k behu, pri ktorom sme spolu strávili stovky hodín. Zrýchľuje z roka na rok, nebojí sa kopca. Má za sebou niekoľko košických maratónov, je všestranný. Tak ho vyskúšame, na prvom úseku pekne hore ľupčianskou dolinou nastúpať 480 výškových metrov. Potom dostane možnosť vyskúšať rýchlosť po tme, kde ho možno zastihne polnoc. Cez deň posledný úsek, keď už môže ísť hore teplota, bude fakt výzvou. S nahláseným tempom 43 minút mu verím, že tých 10,4 km nakoniec dá pod trištvrte hodiny. Bude to boj a on je bojovník!
 
KAJSI
Poznáme sa vyše tridsať rokov, no posledne sme behali spolu snáď na internáte. Sedíme vo firme denne 2m od seba, no behať sme spolu neboli. V squashi nabil kdekoho vrátane mňa, tak verím, že zabojuje aj tu. Nahlásené tempo 50 minút je ambiciózne, no spoločné tréningy s Erikom ukazujú, že je reálne. Musí sa na začiatku vysporiadať s takmer 500 metrovým klesaním na skoro jedenástich kilometroch. Snáď sa optimálne uvoľní a s ľahkosťou to zvládne. Potom mu už ostanú len kratšie úseky 8,1 km a 7 km. Držím palce v prvom poriadnom závode. Šebešská pätnástka bola generálka, kde nevyšlo všetko úplne ako malo. Verím, že teraz to sadne skvele.
 
TINO
Je najmladší, má len pätnásť, no vyzerá na viac. Venuje sa džudu a možno ho raz uvidíme v reprezentácii či na olympijáde. V podstate hlavne športuje a je (je nie od byť, ale od jesť :). Hovorím, že asi len jeden krát denne a to v kuse od rána do večera. Veď potrebuje energiu. Beh je pre neho doplnkom k tréningu. Videl som ho bežať silvestrovský beh a maratónsku štafetu. Tam nás mladíci nabili s prehľadom, tak verím, že sa prejaví aj tu. Nahlásené tempo 50 minút by mohol prekonať s prehľadom, no nemá veľa skúseností s veľmi dlhými trasami. Ako najmladší si vyberal úsek sám a prvý. Čaká ho takmer 10 kilometrové stúpanie medzi Liptovskými Revúcami. Určite sa nevyhne noci, lebo toto chcel, zastihne ho najväčšia tma. A keď bude v závere dostatočne rýchly, tak možno dobehne na potôňske lúky skôr, kým doprovodné vozidlo nájde obchádzku cez Malý Dunaj. Bude to tesné!
 
ĎURI
Štafetu preberá ďalší džudista, stále mladík, no k Tinovi skôr tréner, veď to aj študuje. Už sa kdesi aj stretli, no tentokrát budú spolu v tíme. Pre Ďura je beh tiež doplnok. Vybieha zjazdovku na Regetovke, tak kopec by ho nemusel vyľakať. Tak sme mu jeden naložili a na úseku 9,5 km najprv vybehne 450 výškových metrov hore a potom ešte o stovku viac dole. Snáď to nebude také hrozné, keď tam pred vojnou chodil aj autobus. Myslím, že Ďuro to dá rýchlejšie, ako ten autobus. U neho som mal problém s tempom, lebo to nikdy nemeral. Tak povedal:
“zabehnem a poviem ti” a tak vzniklo jeho 49 minút, no myslím, že minútku dole hravo pridá. Pôvodne som mal napísané 48 minút a zmenil som v poslednej chvíli. Ďuri ďalej v noci musí nájsť odbočku na Hronský Beňadik a v nedeľu ho môže testovať horúčava na pravé poludnie. Bude to asi jeho prvý vážny bežecký závod.
 
PETER
Ďalší bežec, ktorého stretávam na rôznych podujatiach v okolí. Patrí k veteránom v našom tíme - silný ročník 1968. Má za sebou veľa maratónov, nebojí sa kopca ani trailu mimo asfaltu. Vybehne i Minčol, či Šarišský hrad. Tak sme mu tiež naložili. Pobeží jediný cross country úsek, snáď to bude dobre značené a prekvapí nás skorým príchodom do osady Baláže. Nahlásené tempo 43 minút ho radí k najrýchlejším. Na Šebešskej pätnástke ho Erik nabil len o 17 sekúnd, tak sám neviem, čo očakávať. Bude to medzi nimi boj o jednotku v tíme? Peter nepoužíva mail a internet, no verím, že ho dobre pripravím aj z papierov a jeho skúsenosti mu pomôžu. Hlavne, aby zdravie slúžilo.
 
JOŽO
Prijal výzvu okamžite a v tom momente aj prestal pre to niečo robiť. Tak možno uvažoval viac o výhovorkách, ako o príprave. Stojí za to pozrieť jeho denník. No nakoniec predsa len začal a prvý krát vybehol 22 dní pred štartom. Potom som s nim raz vybehol ja, tak som to videl v praxi. Ušlo to, pribrzdili sme a potom už pohoda. Náš spoločný nočný beh bol z úplne inej kategórie, to už bola paráda. Dobrý vzduch, teplota a tempo 5:30. Myslím, že nahlásené tempo 58 minút môže pokoriť. Prvý úsek z Balážov bude isto krásny. A potom ho už čakajú len úseky pod 8 km a to má natrénované. Noc vyskúšal, to dá. Testovať ho môže horúčava v nedeľu poobede. Ešte má 8 dní, tak si dáme tréning pitného režimu a bude fajn.
 
MAŤO
Posledný z mladíkov. V poslednom čase nabehal asi menaj ako Jožo, ale čosi už má za sebou. Na Košice stále ochorie, tak snáď to tento rok už výjde. No v Barcelone so mnou bežal polmaratón ako veľký pán. Trochu som ho kontroloval a ku koncu sme zrýchľovali až dal skvelý finiš a dobehol v čase 1:58:24. To mu dáva predpoklady zabehnúť nahlásené tempo 56 minút alebo aj lepšie. A toto bude správna stratégia aj tu, začať rozvážne a finišovať v závere. Hlavne musí dobre prejsť cez Bystricu, Vráble i Šamorín. Jeho úseky sú orientačne náročnejšie, no zatiaľ sa vo svete nestratil, tak sa snáď nestratí ani tu.  Ešte máme trochu času naštudovať google, streetview, prechody pre chodcov. Nočný cyklistický chodník vo Vrábloch bude isto super a v treťom úseku nás má doviezť k Dunaju za Šamorínom. 
 
CHARLIE
Poznáme sa z geocachingu dávno, písali sme si aj o vtáčikoch, ale nikdy nie o behu. No keď napísal, či ho beriem, tak som neváhal. Medzi nami bude naozaj veterán. Tempo sme pre istotu nastavili na 60 minút, no aj tu si myslím, že sa môžu skrývať rezervy. Potešil ma telefonát, keď som bol na dovolenke a Charlie mi povedal, že je na tom lepšie ako si myslel. Tak na tom budeme stavať. Vybral som mu akurátne úseky, nechcel klesania. Orientačne by to nemalo byť náročné. Uvidí krásny kostol v Hronseku, no na geocache vtedy nemyslieť. Ak celý tím pôjde optimálne, tak práve jeho môže zastihnúť svitanie na druhom úseku a posledný úsek okolo Dunaja už len závisí od miery slnka a vetra. Piť, piť, piť.
 
MARKO
Náš finišmen, do ktorého vkladáme nádej, že nás privedie do cieľa. Posledný z veteránov, štvrtý v partii z ročníka 1968, kde sa poznáme tiež od gymnázia. No po rokoch sme sa začali stretávať pri behu. Má typický štýl, že sme ho dokázali s Erikom často už z diaľky rozoznať. Má nabehané veľa, hlavne polmaratóny. V tréningu behávame spolu, no v závode ma zatiaľ bez problémov dokázal nabiť. V poslednom čase skúša aj triatlon a jeho tempo 50 minút by mohlo byť reálne. Aj keď hovorí, že nemá tú formu spred roka, verím, že zabojuje a dá to v pohode. Prvý úsek cez Kováčovú musí poriadne naštudovať. Vyzerá, že to môže byť už po západe slnka v šere, či po tme. Nad ránom úsek do Komjatíc bude isto v peknej prírode mimo hlavnej cesty pri obci Černík. Tretí úsek po hrádzi a cez most na opačný breh Dunaja a keď všetko pôjde podľa plánu, tak posledných 200 metrov ho počká celý tím a okolo piatej sme v cieli.
 
MITO alebo MITOXY (doplnené 11.8.)
5 dní do štartu a Marko oznamuje, že nemôže štartovať. Pokles formy môže mať aj vážnejšiu príčinu, tak prečo riskovať. Zdravie je len jedno. Operatívne zasahujeme a povolávame náhradníka, ktorý akoby stál nastúpený a pripravaný, čakajúci na výstrel - ŠTART! Zmenil nám pomer mladíkov k veteránom na 7:5. Je to Ondrov kámoš a parťák z viacerých behov. V súvislosti s geocachingom sme sa raz stretli asi pred 4 rokmi a v hlave mi od vtedy ostalo, že to meno niekto čítal Mitoxy a niekto Mito_iks_ypsilon. Výkonovo to bude asi podobné ako Marko. Verím, že ako geocacher sa nestratí a zdolá nástrahy trate, určite aspoň Bratislavu pozná lepšie a môže si ísť obzrieť cieľový úsek, kde sa k nemu pridáme. Už je to veľmi blízko, tak snáď už žiadne zmeny.

Tešíme sa a uvidíme aká bude realita. Ďakujeme vopred za podporu.
Za tím ikaria.sk jeho kapitán Igi

7.8.2014 - sedem mesiacov od prvého nápadu pridať sa