Náš Ice Bucket Challenge a Polícia Slovenskej Republiky

Som kapitán timu IKARIA.SK na behu 345 Od Tatier k Dunaju, ktorý sa konal minulý víkend. Počas behu sme dostali od tímu M.R.C.I.N.A. (Martinus Running Club) výzvu na Ice Bucket Challenge. Táto výzva sa v posledných dňoch objavuje na internete stále častejšie. Súvisí s bojom proti chorobe ALS (amyotrofická laterálna skleróza - pacient postupne ochrnie, je paralyzovaný, pričom mozog má funkčný). Výzva teda súvisí s charitou, často známe osobnosti prispievajú na túto charitu a popri tom si vylejú vedro ľadovej vody na hlavu. Prvý krát som o tom počul, keď výzvu prijal Tim Cook zo spoločnosti Apple.

 

Tím M.R.C.I.N.A. prijal túto výzvu priamo v Jasnej pred štartom pretekov Od Tatier k Dunaju a vyzval tri tímy - ikaria.sk, SheRuns a Bratislava Marathon Sport Club k splneniu výzvy. Keďže vyzývatelia nastupovali na trať až vyše tri hodiny po nás, v čase zverejnenia výzvy som mal už za sebou zabehnutý môj prvý úsek a náš tím bol naplno vtiahnutý do ošiaľu pretekov. Nesledovali sme teda online všetky komunikačné kanály. O výzve som sa dozvedel až v pondelok o 11:18 počas služobnej cesty v Poprade. Neváhal som a okamžite som oznámil prijatie výzvy. Oslovil som kolegov z tímu a dohodli sme sa, že všetci do toho ideme, akurát  sme každý inde a nevieme sa stertnúť. Tak to vyriešime nejak inak.

 

Utorok ráno som sa teda rozhodol, že ideme natočiť splnenie výzvy. Vybral som si lokalitu McDonald’s, keďže majú ľad. Jožo išiel svojim autom domov po statív a kameru. Ja som vyrazil po Levočskej cez križovatku rovno po štvorprúdovke. Cestou som chcel vyzdvihnúť Tomiho. Chcel som ušetriť čas a Tomi mal pristúpiť cestou. VIdel som ho ísť po chodníku, tak som zabočil na parkovisko pri zadnej bráne do cintorína. Tomi pristúpil a pri vychádzaní z parkoviska mi podvedome prebehlo hlavou, že odbočím na štvorprúdovku na Dukliansku a pokračujem ďalej. Po pár sto metroch vidím v zrkadle majáky. Spozornel som a pochopil, že to chcú niečo mne. Tak som zastavil a policajt si vypýtal doklady. Dal som mu, čo požadoval. Začal čosi hovoriť o výjazde do protismeru a ja som nechápal, čo presne myslí. Jediný výjazd bol z toho parkoviska a žiadny protismer nehrozí. Tak som mu navrhol, či môžem vystúpiť z vozidla, lebo sa mi s ním zle komunikuje, keď stojí v rušnej štvorprúdovke a baví sa so mnou cez okienko. Trval som na svojom, že nechápem o akom protismere hovorí. Diskusia sa ďalej vyvíjala tak, že sme si to začali kresliť. On vytiahol policajný zápisník a kreslil a ja som kreslil svoje. Okrem toho som bol oboznámený, že za “to” mi môže zadržať vodičský preukaz, dať pokutu až 150 € a záznam do karty vodiča. Chcel som od neho môj občiansky preukaz, no nedal mi ho so slovami, že to je teraz jeho. Tak som mu ho aspoň otočil adresou k nemu a snažil sa vysvetliť, že bývam v najbližšej ulici oproti a chodievam na cintorín pravidelne, pričom poznám križovatku, ako chodia autá atď. Dostal som len odpoveď, že som musel byť v protismere a keby to bolo aspoň v nedeľu, ale nie keď je hustá premávka. Vraj mladí vodiči teraz jazdia rýchlo a keby tam niekto išiel a stretne auto v protismere. Už som bol citlivý na slovo protismer, tak som povedal, že ak trvá na slove protismer, tak to chcem písomne. Zároveň som navrhol, že sa tam môžme vrátiť spolu. Taktiež som povedal, že mám v aute kameru a môžme si pozrieť záznam. Priznal som, že by bolo možno lepšie odbočiť z parkoviska viac doprava na Šafárikovú ulicu, no z pohľadu prichádzajúceho fiktívneho rýchleho mladého vodiča by mu to mohlo byť jedno. Vraj by som ho mohol obmedziť, či ohroziť. Keď sme sa konečne zbavili slova “protismer”, tak sa chytil nejakého paragrafu o jazdných pruhoch a možnom ohrození. Opýtal som sa, čo teda po mne chce a navrhol mi vraj minimálnu možnú blokovú pokutu vo výške 30 €. Nebolo mi úplne jasné, za čo presne, ale zobral som túto ponuku a ukončil túto 12 minútovú diskusiu. Pokračoval som ďalej k McDonald’s, kde už čakal Jožo, ktorý nás cestou videl. Neušetril som teda žiadny čas a ešte aj prispel na prevádzku polície SR, aj keď mám pocit, že len za nejaké “keby”.

 

V McDonald’s sme sa dohodli s manažérkou Slávkou, poskytli nám vodu a ľad, za čo im ďakujem a po vykonní výzvy sme si dali raňajky. Ďakujem im za ústretový prístup. Natočil som svoju časť výzvy do 24 hodín a vrátil sa nazad. Kompletné video bude k dispozícii dnes. 

 

Neskôr som sa cestou okolo znova zastavil na spomínanom parkovisku a pozrel si to ešte raz. Urobil som si fotku a stále nevidím problém. Viem, že polícia nerozhoduje o značení, ale asi by ho mala poznať, alebo sa aspoň ísť presvedčiť. Konzultoval som situáciu s dopravným inžinierom s praxou, ktorý podobné križovatky celý život projektoval. Vyžiadal som si stanovisko autoškoly, napísal som aj dopravnému analytikovi. Taktiež som dostal niekoľko reakcií na sociálnej sieti a zatiaľ nik nenapísal, že by niekde boli porušené pravidlá cestnej premávky. Ak sa mýlim, rád príjmem vysvetlenie. Ak je úsek naozaj tak nebezpečný, nech kompetentní zvážia zmenu značenia. Je to mestský cintorín, kde takto vychádzajú desiatky áut denne a v čase sviatkov asi aj stovky.

 

Smerom k polícii SR by som chcel poznamenať, že jej spolupráca počas víkendu s organizátormi a účastníkmi nášho behu Od Tatier k Dunaju  podľa mňa nemala chybu. Pri križovaní našej trate s cestami prvej triedy bola často policajná asistencia a bežci mali naozaj pocit, že im milí a usmiati policajti pomáhajú a chránia ich. Za to im aj za náš tím ďakujem. Myslím, že aj policajti sú ľudia, ktorí sa môžu mýliť a zle vyhodnotiť situáciu. Neviem isto odkiaľ ma videlo a zrazu sa zjavilo spomínané auto s majákmi. No myslím, že by mohli byť féroví a priznať si chybu. Neočakávam vrátenie pokuty, vraj sa to nedá, keď som to raz podpísal. Keďže to celé začalo výzvou Ice Bucket Challenge, tak ja som vo výzve nášho tímu spomenul organizátora preteku Od Tatier k Dunaju. 


Chcem k tomu naviac vyzvať spomínaného službu konajúceho policajta, prípadne jeho ľubovoľného nadriadeného alebo hovorcu, hoci aj až pána ministra Kaliňáka, nech ukážu charakter a zmysel pre charitu a niekto z nich príjme výzvu Ice Bucket Challenge. 

 

A keďže ide o charitatívny cieľ, môže to mať aj tento rozmer a vyberám ako príjemcu Občianske združenie Barlička, v ktorého chránenej dielni vznikli trofeje pre najlepších bežcov spomínaného podujatia Od Tatier k Dunaju.

Prispejte teda na číslo účtu SLSP a.s. Prešov: 0501149823/0900 a uveďte do poznámky IBC.

Ja za seba a svoj tím sľubujem, že ak sa ku mne dostane informácia o prijatí výzvy zo strany Polície SR, tak prispejem na OZ Barlička minimálne toľko, koľko som prispel polícii.

 

A či sa moja výzva dostane k adresátom? Neviem, ale verím v silu sociálnej siete. Nemôže byť vôbec najmenší problém identifikovať službu konajúcich policajtov vo vozidle s majákom, ktoré stálo za mnou v Prešove na Duklianskej ulici v utorok 19.8. ráno v čase 8:27 až 8:39. Taktiež neviem, koľko stupňov má riadenie polície od hliadky až po ministra, ale odhadujem, že nie viac ako 5-6 ľudí. Tak im to posunte. 

 
Ďakujem a verím, že prijatím výzvy Ice Bucket Challenge sme urobili dobrú vec.

   Môj výjazd z parkoviska pri mestskom cintoríne.
Pravdepodobná predstava polície o jazde v protismere
Kamera v aute - parkujem mimo cesty na parkovisku - čas 8:26:26, nulová rýchlosť
o 13 sekúnd neskôr - prevdepodobne to je policajné auto, ktoré išlo v protismere a otočilo sa za mnou, ale neviem to isto. Samozrejme, že mám aj videozáznam, ako vychádzam z parkoviska. Tu je rýchlosť 11 km/h.
 
 
Ja v tímovom tričku ikaria.sk cestou na natočenie prijatia výzvy zastavený policajnou hliadkou s majákmi
vykonanie Ice Bucket Challenge
Po prijatí výzvy - čas 9:08 - stihol som to do 24 hodín

Konečné video tímu ikaria.sk bude dokončené dnes 21.8. a zverejnené.  

22.8.2014 o 7:15 dopĺňam video aj do tohto článku a peniaze boli poslané:
 

Priamy link na YOUTUBE 

Zároveň k vysvetleniu výzvy dopĺňam, že nie je nutné sa oblievať. Je nutné prispieť na dobrú vec. Keďže je to dobrovoľné, neexistuje na príspevok  pravidlo, no američania vo výzve ALS Ice Bucket Challenge zvyknú prispieť na výskum boja proti chorobe ALS minimálne  100 USD alebo aspoň 10 USD v prípade, že sa obliali. 
Z mojej strany tu je sľúbených 30 EUR na OZ Barlička. Verím, že to nebudú jediné peniaze, ktoré takto skončia s dobrým úmyslom v správnych rukách.